3 enesejuhtimise nippi, et kaugtöö edeneks

Remote work can be great when done right

Kuidas korraldada kaugtööd nii, et see meile rohkem kasu ja vähem väljakutseid looks? EnterTraining OÜs oleme kaugtööd teinud algusest peale ja kogemust teistestgi organisatsioonidest on kokku üle 14. aasta. Selle kogemuse baasil oleme saanud toetada mitukümmet meeskonda nii äkilise kaugtööle ülemineku kui rahuliku harjumise faasis. Siin on mõned ideed, mis on 2020 jooksul korraldatud töötubade vältel eriti tähelepanu pälvinud.

1. Ole lahke

2020 oli aasta täis kiireid muutuseid ja suuri väljakutseid. Mõne jaoks tähendas see üksindust ja eraldatust, kui teised veetsid pea iga hetke pere või korterinaabritega. Mõni kaotas töö, kui teised rabelesid mitmel rindel. Hirmu ja ärevust jagus ilmselt kõigile. Seetõttu on suurimaks kingiks sellel keerulisel ajal lahkus nii iseenda kui teiste vastu. Ükskõik, kas töötame kodust, kohvikust või kontorist; üksi või kolleegidega kõrvuti; tehes kaugtööd või midagi muud. Serena Chen kirjutab enese vastu lahke olemisest oma 2018.a. artiklis ajakirjas Harvard Business Review:

“Enese vastu lahkust üles näitavad inimesed kasutavad järgmiseid käitumismudeleid: esiteks on nad oma ebaõnnestumiste ja vigade suhtes pigem lahked kui hukkamõistvad; teiseks mõistavad nad, et läbikukkumine on inimlik; ja kolmandaks suhtuvad nad negatiivsetesse emotsioonidesse tasakaalukalt – nad lubavad endale küll kehva enesetunnet, kuid ei lase negatiivsetel tunnetel oma elu juhtida.”

No alt text provided for this image
Foto: Camilo Jimenez, Unsplash

See juhib meid kenasti järgmise enesejuhtimise nipi juurde kaugtööd tehes, milleks on tunnete juhtimine.

2. Juhi oma tundeid

Alustuseks tahan ära märkida ühe olulise aspekti: tunded ja emotsioonid ei ole sünonüümid! Emotsioonid tekivad meie kõige vanemas ajuosas enne mõtete lisandumist. Tunnete üle on meil aga hoopis rohkem kontrolli, mistõttu saame neid ka ise tõhusalt juhtida! Kui me näiteks märkame kiiresti liikuvat eset meie poole liikumas, ei ole meil erilist kontrolli keemilise reaktsiooni üle, mis meie kehades hetkega toimub. Küll aga saame me teadlikult otsustada, kas lubame sellel muutuda ärevuseks iga kord liikluses olles.

This image has an empty alt attribute; its file name is 1.jpg
Meditatsioon on imeline viis hoida oma emotsionaalne tervis korras ja tõsta keskendumise võimekust. Minu jaoks on see oluline osa tööpäevast, et suudaksin valmistada ette tõhusaid koolituspäevi.
Foto: David Brooke Martin, Unsplash

Olles kogenud paanikahooge ja kõrgenenud ärevust, olen avastanud tööriistu, millega oma tundeid juhtida. Need ei pruugi töötada emotsionaalse reaktsiooni hetkel, kuid nad aitavad mul otsustada, millistel emotsioonidel luban jääda pikemalt tundena pidama. Ka keerulisel kaugtöö ajal.

Minu tunnete juhtimise nimekirja kuuluvad:

  • Tänulikkus
  • Meditatsioon
  • Fookuse juhtimine
  • Asjade minna laskmine
  • Seltskonna valimine
  • Asjade kirjapanek

Muidugi on igaühel neist oma loogika, kuid kõik täidavad eesmärki hoida mind õnneliku ja tegusana. Minu jaoks on see ideaalne kombinatsioon! Kui aga kaugtööst tingitud stress kipub liiga kõrgele ronima, kasutan Tim Ferrisse hirmu juhtimise kontseptsiooni. Selle mõtteharjutusega on mugav tuvastada kõige hirmuäratavamad stsenaariumid, leida viisid nende ennetamiseks ja panna paika sammud juhuks, kui halvim stsenaarium siiski juhtuma peaks.

Suuremas plaanis aitab mõtteid ja tundeid juhtida aga ka enesejuhtimisest tuttav teema – motivatsioon.

3a. Mõista motivatsiooni

Kui mõistan enda motivatsiooni teatud tunnete taga, saan otsustada, kas neid tundeid tasuks hoida või neist lahti lasta. Hirm seoses viimase aasta olukordadega on mõistetav. Samuti oleks arusaadav lasta sel hirmul muutuda püsivaks ärevuseks, lõpetada töötamine ja oodata olukorra normaliseerumist. Samas tean ma, et mind motiveerib põnevus – muutuste loomine, väljakutsete lahendamine, kaosest millegi uue loomine. Nii et 2020. aastal just seda tegingi! Ärevuse asemel pöörasingi hirmu hoopis põnevuseks.

This image has an empty alt attribute; its file name is 2.jpg
Lõbutsemine võib tunduda nagu valikuline või isegi ebasoovitav osa tööst, kuid see ei tohiks nii olla. Kolleegide või klientidega koos naermine tõstab teie kõigi energiataset ning suurendab seotuse ehk ühenduse tunnet. See on aga oluline osa motivatsioonist. Nii et naerge aga terviseks!

Selle asemel, et igatseda seda, mis ära jäi (nagu kontakt-koolitused), suunasin oma energia sinna, kus seda enim vaja oli (online sündmustele, millega kliendid said toetada oma meeskondi kaugtööle üleminekul). Ma ei teadnud, kuidas korraldada suurepäraseid online sündmuseid, kuid ehitasin sellele, mida teadsin ja oskasin ning nuputasin juurde kõik selle, mis kontaktsündmustest erineb. Kindlasti saaksin neid teha veel paremini ja naudingi väga seda kasvu ja arengut, mida selline suur väljakutse endaga kaasa toob! See motiveerib mind hommikuti tööle asuma, uusi sündmuseid planeerima ning programme koostama. Nii sain rakendades oma sisemist motivatsiooni pöörata keerulise olukorra hoopis väga positiivseks teekonnaks.

Selleks, et motivatsiooni paremini mõista, süvenesin juba ammu autorite Deci ja Ryan uurimistöödesse ja täiendasin oma mõtteid ka Daniel H. Pink’i raamatuga “Drive”. Tasapisi kujunes välja mu enda fantastiline nelik, kuhu mahtusid sisse nende autorite ühised ja unikaalsed aspektid. Nii on minu sisemise motivatsiooni fantastiline nelik selline:

  • Meisterlikkus
  • Autonoomia ehk iseseisvus
  • Seotus ehk ühendus
  • Eesmärgistatus

3b. Kasuta motivatsiooniteooriat praktikas

Kasutades nelja sisemise motivatsiooni sammast, saan ehitada üles enda jaoks sobivad käitumismehhanismid. Pandeemia tõttu uute väljakutsete leidmine pakkus mulle tegevusi, mis olid küll piisavalt uudsed, kuid mitte täiesti hoomamatud. Nii sain rakendada meisterlikkust. Iseseisvuse säilitamiseks hoidsin pidevalt tasakaalus suuremat pilti ja väikseid selgeid samme, mille üle otsustada ja mida kontrollida on lihtsam kui püüda mõjutada globaalseid tegureid. Ühenduse hoidmiseks investeerisin aega ja energiat heade suhete hoidmiseks ja loomiseks nii pere ja sõprade kui ka klientide ja partneritega. Eesmärgipärasuse soovi täidab mu töö alati, täpsest formaadist hoolimata, sest hoian eesmärki selgelt silme ees. Soovin toetada meeskondi nende arengus, et nad jõuaksid sujuvamalt oma maailma mõjutavate visioonideni. Seda saan teha nii kontakt- kui online sündmustel. Kui praegu on olulisem töötada indiviidide ja nende väljakutsetega, olen ikka teel oma visiooni poole. Iga meeskond koosneb ju üksikisikutest. Enesejuhtimine, sisemine motivatsioon ja hirmude juhtimine on teemad, mis toetavad läbi indiviidide arengu ka meeskondi.

Olles lahke enda ja teiste vastu, juhtides oma tundeid ja jälgides sisemise motivatsiooni karikate taset olen saanud tuua sellesse veidrasse perioodi palju arengut nii iseendale kui oma klientidele. See rõõmustab ja kannustab mind väga, nii et jätkan rõõmuga sel arenguteekonnal!

Kui ka Sinul või Su meeskonnal oleks kasu enda ja meeskonna arendamisest kaugtöö sõbralikumaks ja muutustele vastupidavamaks, siis võta julgelt ühendust! Jagame meeleldi oma kogemust ja seotud teooriaid, et tõsta meeskonnakultuuri EnterTrainingu moodi.

Mõtteid meeskonna toetamisel muutuste ajal leiad siit.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga